هنرکده نیوشا

آموزش نقاشی روی سفال

آموزش نقاشی روی سفال

در این مقاله نحوه ی نقاشی اصولی روی سفال را به ساده ترین شکل ممکن به شما آموزش دادیم تا در کمترین زمان ممکن و با حداقلی ترین وسایل بتوانید کسب و کار خودرا راه اندازی کنید.نقاشی روی سفال یکی از هنرهای عامه پسند و پرطرفدار است که با یادگیری این هنر جذاب متوانید طرحهای متنوع و زیبایی را خلق کنید و حتی از طریق نقاشی کردن روی ظروف سفالی درامد کسب کنید .

نقاشی | نقاشی فانتزی | نقاشی روی سفال | سفال

تاریخچه نقاشی روی سفال

قدمت نقاشی روی سفال به تقریبا چهارهزار سال پیش از میلاد مسیح برمیگردد که طرحهای روی سفال ابتدا بسیار ساده بودند یعنی در حدود نقاشی خط و خطوط روی سفال خام که با گذشت زمان نقاشی ها به نقاشی گل و پرنده و شاخ و برگ ازتقا پیدا کرد.برای کشیدن این طرحها از طبیعت الهام میگرفتند که بعدها هنرمندان نقاشی های خلاقانه تر و مدرنتری را ترسیم کردند.

ابزارهای مناسب نقاشی روی سفال

یک ظرف سفالی

سمباده

رنگ اکرلیک / گواش

چسب چوب

قلم مو

اسپری تثبیت کننده

 

 

نحوه رنگ آمیزی سفال

آماده سازی ظرف

ظرف موردنظر برای نقاشی کردن را انتخاب کنید و با سمباده ی متوسط سطح کار را کامل سمباده بکشید سپس ظرف را با آب بشویید و صبرکنید تا کاملا خشک شود.این مرحله را باید به خوبی و با دقت زیاد انجام دهید چون اگر سطح سفال را به خوبی سمباده نکشید ممکن است هنگام نقاشی کردن ناهمواری ها و فرورفتگی و بیرون آمدگی در سطح سفال وجود داشته باشد و نقاشی را دفرمه و خراب کند . چون معمولا طرحهایی که روی سفال میکشید از اصول خاصی پیروی میکند باید سطح سفال کاملا صاف باشد . 

اگر سفال را بعد از سمباده کشی با آب سرد نشویید ممکن است هنگام رنگامیزی دانه های گرد و غبار با رنگ ترکیب شود و رنگامیزی شما را خراب کند یا اینکه ذرات گردوغبار داخل رنگ مشخص باشد و به مرور روی کار ریزش کند. توجه داشته باشید که هنگام آب کشی سفال صبرکنید تا کامل سفال خشک شود بعد کار را شروع کنید چون در صورت نمدار بودن یا خیس بودن ظرف سفالی رنگ روی سفال را پس میدهد و تثبیت نمیشود .

زیرسازی

برای زیرسازی سفال بعد از سمباده کشی و شستن سفال با آب و قبل از نقاشی کردن باید مقداری چسب چوب را با آب مخلوط کنید. ابتدا به مقدار سفالهایی که میخواهید چسب چوب بزنید به نسبت آن داخل یک لیوان یکبارمصرف آب ولرم بریزید بعد با یک چوب بستنی یا قاشق یکبارمصرف به آب چسب چوب اضافه کنید و هم بزنید این کار را تا زمانی ادامه دهید که مخلوط آب و چسب چوب رنگی سفید مثل دوغ به خود بگیرد . در این صورت مخلوط کاملا آماده است البته باید به طورکامل هم بزنید تا جایی که لخته یا گوله ای از چسب چوب داخل آب باقی نماند .بعد روی سطح کار با یک قلموی سرتخت بکشید به طوری که تمام قسمتهای سفال را پوشش دهد. چسب چوب به عنوان پرایمر و یک زیرساز برای جذب کمتر رنگ استفاد میشود.چند ساعت صبر کنید تا به طور کامل روی سفال خشک شود بعد میتوانید کار خود را شروع کنید . مخلوط چسب چوب علاوه بر صاف کردن سطح سفال و پوشاندن سوراخها و حفره های ریز باعث کمتر مصرف شدن رنگ و صرفه جویی در مصرف رنگ میشود . همچنین کیفیت رنگ را بالا میبرد و زمان خشک کردن رنگ را کاهش میدهد.

انتقال طرح

برای انتقال طرح میتوانید از روش کاغذ پوستی استفاده کنید . میتوانید طرح را با استفاده از مداد هم به طور مستقیم روی سفال بکشید.یا اینکه با کاربن طرح را انتقال بدهید.روش انتقال طرح روی سفال متنوع است و با خلاقیت خود میتوانید از هرکدام که راحتتر باشد استفاده کنید . روش کاغذ پوستی به این صورت است که طرح مورد نظر را انتخاب میکنید و چاپ کنید البته توجه داشته باشید که سایز طرح با سفالی که میخواهید نقاشی را روی آن بکشید هم اندازه باشد . بعد کاغذ پوستی را روی کاغذی که طرح روی آن کشیده شده است بچسبانید و با مداد طرح را بادقت بکشید .بعد از کشیدن طرح باید کاغذ پوستی را برعکس کنید و در قسمت پشتی کاغذ پوستی نیز همان خط هارا با مداد پررنگ کنید بعد کاغذ پوستی را روی سفال قرار دهید و بار دیگر پررنگ کنید تا طرح روی سفال کشیده شود . 

اگر از روش کاربن برای انتقال طرح استفاده کردید ترجیحا از کاربن زرد استفاده کنید چون قابلیت پوشش با رنگ را دارد اما کاربن های آبی ، مشکی و قرمز ممکن است رنگهایی مثل سفید یا کرم توان پوشش آن را نداشته باشد .طرح را آماده کنید و در قسمتی که میخواهید بکشید کاربن را قرار دهید بعد با چسب کاغذی روی سفال فیکس کنید و طرح را روی کاربن قرار دهید به طوری که تکان نخورد چون اگر تکان دهید ممکن است طرح خراب شود . با مداد تمامی قسمتها را پررنگ کنید بعد کاغذ و کاربن را از روی سفال بردارید میبینید که تصویر موردنظر کامل روی سفال چاپ شده است . 

این کار را میتوانید هم زمانی که سفال رنگامیزی نشده انجام دهید و هم بعد آن چون به راحتی با آب و پاککن پاک میشود و یا با رنگ میتوانید پوشش دهید .

رنگ آمیزی

میتوانید رنگ اکرولیک را با آب رقیق کنید و با قلموی مناسب طرح انتخاب شده را رنگ آمیزی کنید.توجه داشته باشید که رنگهای روشن مثل سفید و زرد و کرمی و… مقداری رنگ پذیری دیرتری نسبت به رنگ های تیره مثل مشکی و سرمه ایی دارند پس لازم است که چندین بار بعد از خشک شدن رنگ، رنگ آمیزی را تکرارکنید.توجه داشته باشید مانی که از رنگهای روشن استفاده میکنید قلموها و دستتان و محل کار تمیز باشد چون این نوع رنگها بسیار سریع کثیف میشوند . اما رنگهای تیره مثل مشکی ، قهوه ای ، سرمه ای ، سبز یشمی و… با یک یا نهایتا دو بار رنگ زدن کامل پوشش داده میشوند و نیاز به حساسیت زیادی ندارند . 

نقاشی | نقاشی روی سفال | نقاشی سفال | سفال

تثبیت طرح

بعد از خشک شدن کامل تمامی رنگها و تمام شدن نقاشی برای تثبیت کردن نقاشی لازم است از اسپری فیکساتور یا وارنیش استفاده کنید . اسپری فیکساتور حالت مات به نقاشی میدهد اما وارنیش نقاشی را براق و صیقلی میکند. اسپری فیکساتور را بعد از خشک شدن رنگ در فضای باز به صورت عمود روی سفال با فاصله ی حداقل 50 سانتی متری بپاشید و دستتان را به صورت رفت و برگشتی چند بار انجام دهید . بعد از 24 ساعت کاملا خشک شده و ضد آب میشود .

وارنیش به صورت مایعی غلیظ در بازار وجود دارد که انواع مختلفی دارد . وارنیش پایه آب و پایه تینر هرکدام کارایی جداگانه ایی دارند . برای رنگهای اکریلیک و رنگهایی که بر پایه ی آب هستند باید از وارنیش پایه آب استفاده کنید . وارنیش ها نسبت به اسپری ها براقیت بیشتری دارند و مدت زمان بیشتری برای خشک شدن را نیاز دارند .

این پست رو دوست داشتید؟! به دوستان خود مار را معرفی کنید

به اشتراک گذاری در واتساپ
به اشتراک گذاری در تلگرام
نیوشا کریمی
نیوشا کریمی

نویسنده ارشد هنرکده نیوشا

دوره جامع آموزش ساخت قالب های سیلیکونی و ساخت لوازم تزئینی با پودر سنگ هنری ترک

بعد از گذراندن این دوره می توانید انواع لوازم تزئینی بسیار  زیبا را بسازید( مانند جا کلیدی ، دیوارکوب، تابلو های دکوراتیو، انواع استند، انواع گیفت و غیره…)

 میتوانید در خانه یک کسب و کار پرسود با هزینه اولیه بسیار پایین راه اندازی نمایید.(بعد از مدتی میتوانید کارگاه خود را راه اندازی نمایید)

بعد از گذراندن این دوره میتوانید انواع اکسسوریها  را بسازید  که بسیار پر کاربرد و  پرفروش بوده
بعد از گذراندن این دوره میتوانید انواع قالب های دو بعدی و سه بعدی را در هر اندازی بسازید.برای خرید قالب و مولدهای سیلیکونی به دسته قالب و مولدهای سیلیکونی مراجعه نمایید.
 برای کسانی که از شغل خود راضی نیستند و یا کسب و کاری ندارند. دوره جامع هنرکده نیوشا یک فرصت فوق العاده برای آنها فراهم می کند که چندین حرفه و هنر را یاد بگیرند و از آن کسب درآمد کنند.

چه امتیازی به این مقاله میدهید؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۷ رای
دیدگاه‌های نوشته