هنرکده نیوشا

آموزش پانچ دوزی

آموزش پانچ دوزی

پانچ دوزی چیست؟

نیدل پانچ یا همان پانچ دوزی از دسته ی هنرهای نخ و سوزن و دوختنی میباشد . تقریبا خروجی کار شبیه به گلدوزی و مخمل دوزی است . قدمت این هنر به چندهزار سال پیش برمیگردد زمانی که زنان برای پر کردن اوقات فراغت خود مشغول به دوخت فرشینه و و گونی دوزی میشدند.این هنر هنوز هم در مناطقی از ایران استفاده میشود که مهمترین ابزار این هنر سوزن و سرنگ پانچ دوزی میباشد.

انواع دستگاه پانچ دوزی

دستگاه پانچ دوزی از سایز خیلی نازک تا ضخیم را دارد.
دستگاه های نازک سوزن هایی در سه سایز خیلی نازک متوسط و نازک دارد و قابلیت تعویض
سوزن ها در ارتفاع های مختلف و برای دوخت های مختلف را دارد.به وسیله ی این دستگاه
میتوانید تمام طرحهای گلدوزی را اجرا کنید. بعضی از دستگاهها تنها یک سوزن به همراه دارد که باید سوزن با سایزهای مختلف را به صورت جداگانه تهیه کنید . بعضی از دستگاهها نیز سه سوزن به همراه خود دارند که باتوجه به بافت پارچه ای که میخواهید روی آن کار کنید سوزن هارا تغییر میدهید .طبق تصویر پایین علاوه بر تغییر سوزن ها میتوانید ضخامت نخ ها را نیز تغییر دهید مثلا اگر میخواهید خروجی کار حالت مخملی داشته باشد از کاموا و سوزن شماره سه استفاده کنید .

به این نکته هم توجه داشته باشید که کاموا باید به نسبت سوزن و پارچه ای میخواهید روی آن بافت ایجاد کنید متغیر است یعنی هرچه بافت پارچه متراکم تر سوزن کوچکتر درنتیجه جنس نخ نازکتر خواهد بود .اگر در انتخاب این سه مورد دقت نداشته باشید ممکن است پارچه پاره شود و کار خراب شود . 

وسایل موردنیاز

دستگاههای ضخیم معمولا یک سوزن دارند و در دونوع قابل تنظیم
است . یک مدا ارتفاع سوزن قابل تنظیم است و در مدل دیگر ارتفاع سوزن ثابت است برای
مخمل دوزی ، گره دوزی و پانچ دوزی با کاموا استفاده میشود . این مدل سوزن برای
ساخت کوسن ، فرشینه و… مورد استفاده قرار میگیرد.ارتفاع سوزن را به راحتی با مدل های مختلف نیدل پانچ میتوانید تغییر دهید بجز نیدل هایی که ثابت هستند . از مزایای تغییر ارتفاع سوزن این ست

پارچه لینن یا کنفی

پارچه متقال یا کرباس

پارچه راهب

نخ یا کاموا

حلقه (کارگاه)

الگو

سوزن پانچ

انتخاب نوع سوزن کاملا سلیقه ای میباشد اما کسانی که به تازگی قصد ورود به این حرفه و هنر را دارند باید توجه داشته باشند که مهمترین چیز برای انتخاب سوزن مناسب انتخاب طرح و نقش و اندازه ی محصولی است که میخواهید درست کنید.در بالا گفتیم انتخاب ارتفاع سوزن کاملا سلیقه ای میباشد اینکه بخواهید شکل شما تا چه اندازه برجستهو بافت دار باشد اما برای انتخاب ضخامت سوزن باید به ابزارهای دیگر توجه کنید و نسبت به آن انتخاب کنید که در بالا تمام این نکات را توضیح دادیم .

سوزن پانچ دوزی

برای ساخت اکسسوری و طرحهای ظریف و دارای ریزه کاری زیاد از سوزن های نازک استفاده کنید مثل ساخت پیکسل و جواهرات . این سوزن با نخ های مولینه و گلدوزی و… استفاده میشود . برای تهیه ی این نوع سوزن های نازک میتوانید از طریق خرازی ها یا سایت های مربوطه به راحتی سوزن موردنیاز و مرتبط با طرح خودرا تهیه کنید . برای ساخت این نوع اکسسوری ها میتوانید از نخ گلدوزی که هم به صورت تک و هم به صورت پک در خرازی ها و فروشگاههای اینترنتی وجود دارد خریداری کنید . این نوع نخ ها دوام و مقاومت بالایی دارند و بافت زیبایی به کار شما میدهند . برای ساخت اکسسوری ها با طرح های بزرگتر و اجرای پانچ دوزی با کاموا باید از سوزن ضخیم استفاده کنید که برای ساخت کوسن و فرشینه کاربرد دارد .برای ساخت گلیم و فرشینه میتوانید از تورهای آماده به جای پارچه یا متقال استفاده کنید تا کار زیباتر جلوه دهد .

برای ساخت فرشینه ها از دستگاه برقی نیدل پانچ استفاده میشود تهیه ی این دستگاه هزینه ی به نسبت بالایی دغارد اما برای کسانی که میخواهند شغل خانگی و کسب و کار خاهنگی خود را داشته باشند بسیار راحت و مناسب است که درامد فوق العاده عالی دارد . میتوانید با سلیقه ی خود طرح و نقشه ی موردنظرتان را روی پارچه رسم کنید بعد پارچه را به صورت عمودی به چهارچوب میله ای که دورتا دور آن میخ دارد نصب کنید به این شکل که پارچه را روی میخ ها فشار میدهید تا کاملا فیکس و ثابت شود .

بعد کار خود را شروع کنید .

فرشینه پانچ | پانچ | آموزش پانچ دوزی | پانچ دوزی

برای شروع هنر پانچ دوزی نیاز به هیچ پیشینه ی هنری ندارید و در هر سن و سالی که باشید حتی اگر هنرهای دیگری را انجام نداده باشید میتوانید شروع به کار کنید و از این هنر کسب درامد کنید . این هنر خلاقیت بالایی لازم دارد و همین خلاقیت باعث میشود که کار شما منحصر به فرد و یک کار جدید باشد .در این کار فقط باید اصول موردنیاز پانچ دوزی و کارکردن با انواع سوزن ها را یاد بگیرید تا همان اول کار به سوزن خود آسیب نزنید .اگر چنانچه نوک سوزن خراب شود و یا خود سوزن خم شود ممکن است به پارچه آسیب بزند و پارچه را پاره کند و نتوانید به راحتی با آن کار کنید پس مواظب باشید .

 

توجه داشته باشید قدم اول برای کسب درامد حرفه ای شدن در کار است پس برای حرفه ای شدن بعد از آموزشهای دقیق به تمرین و تکرار زیادی نیاز دارید تا بتوانید محصولی بی ایراد و بدون نقص تولید کنید.هنر پانچ دوزی هنری بسیار راحت و عامه پسند میباشد که در کمترین زمان و با کمترین هزینه به راحتی متوانید برای خود و عزیزان و همچنین برای فروش وسایل جذابی بسازید . 

کوسن پانچ دوزی | پانچ دوزی | پانچ | آموزش پانچ دوزی

پارچه و کارگاه مناسب پانچ دوزی

هرکدام از پارچه ها به دلیل تفاوت در متراکم بودن و درشت بافت بودن میتوانند برای طرحهای مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند . باید به این نکته هم توجه کنید که سوزن پانچ دوزی را متناسب با پارچه و متناسب با طرحی که انتخاب کرده اید استفاده کنید.پارچه های با تراکم بالا معمولا برای پانچ دوزی مناسب نیستند چون نخ کش میشوند یا پارچه پاره میشود اما پارچه هایی مثل نخ پنبه و الیاف و متقال بسیار مناسب هستند و مقاومت بالایی نیز دارند .

حلقه یا کارگاه برای نگهداشتن پارچه به صورت ثابت و فیکس کردن پارچه حین کار است که کار را بسیار راحت میکند. اگر از کارگاه در پانچ دوزی استفاده نکنید ممکن است طرح مورد نظرتان هنگام دوختن پانچ جمع و چروک شود که در نهایت خروجی تمیز و ظریفی نخواهید داشت و حتی شاید طرحی که در نظر دارید درنیاید . پس توجه داشته باشید که حتما پارچه را داخل کارگاه قرار دهید و کامل بکشید تا هیچگونه چروکی در آن دیده نشود .

اتمام کار

بعد از تمام کردن پانچ دوزی و پرکردن تمام قسمتها با دوخت نوبت به فیکس کردن پشت کار میرسد و اینکه کار را آماده کنید تا از آن استفاده کنید . برای این کار باید نخ های اضافی پشت کار را با قیچی کوتاه کنید در حدی که سطح پشت کار را نامرتب و شلخته نشان ندهد .برای فیکس کردن محل دوخت از چسب پارچه باید استفاده کنید . به این صورت که با یک کاردک مقداری از چسب را برمیدارید و به صورت رفت روی کل پارچه میزنید بعد برای سطوح کوچک مثل اکسسوری و سطح های نسبتا بزرگتر مثل کوسن و رومیزی بعد از زدن چسب باید پارچه ی لایی را روی آن بزنید به این صورت هیچکدام از بافت ها خراب نمیشود .

این کار را برای فرشینه و گلیم ها نیز انجام میدهیم با این تفاوت که پشت کار را با گونی های مخصوص میپوشانیم.و با قیچی یا هر دستگاه تیزی میتوانید دورگیری خطوط را به صورت مورب انجام دهید تا کار به صورت برجسته نمایان شود مخصوصا اگر این کار را برای فرشینه و گلیم انجام دهید خروجی کار بسیار جذاب خواهد بود .

پانچ | پانچ دوزی | آموزش پانچ دوزی

راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد با استفاده از نیدل پانچ

همانطور که متوجه شدید نیدل پانچ چیست ، برای کسب درآمد در هر حوزه هنری شما نیاز به خلاقیت،ابتکار و.. دارید تا اثر هنری منحصر به فرد خود را ساخته و تولید کرده و بتوانید  آنها را به فروش برسانید. کسب درآمد از این پانچ دوزی کار سختی نمیباشد، به شرطی که  علاوه بر خلاقیت و نوآوری، بتوانید بستر خوبی برای فروش و  عرضه خدمات خودتان فراهم کنید تا بهترین بازخورد را داشته باشید. همچنین با نیدل پانچ شما میتوانید وسایلی مثل کاور کوسن، فرشینه، زیرلیوانی، دیوارکوب، زیورآلات و … بسازید. و میتوانید برای تزئین لباس و جوراب و… هم از این هنر بسیارزیبا بهره ببرید.
یکی از ایده‌های بسیار مبتکرانه میتواند ترکیب پانچ دوزی با مکرومه، منگوله و بافت معمولی با میل و قلاب و حتی ترکیب نیدل پانچ با چوب باشد که بسیار چشم نواز و منحصر به فرد خواهد بود. 

این پست رو دوست داشتید؟! به دوستان خود مار را معرفی کنید

به اشتراک گذاری در واتساپ
به اشتراک گذاری در تلگرام
نیوشا کریمی
نیوشا کریمی

نویسنده ارشد هنرکده نیوشا

دوره جامع ساخت قالب سیلیکونی و ساخت لوازم تزئینی با پودر سنگ هنری ترک

بعد از گذراندن این دوره می توانید انواع لوازم تزئینی بسیار  زیبا را بسازید( مانند جا کلیدی ، دیوارکوب، تابلو های دکوراتیو، انواع استند، انواع گیفت و غیره…)

 میتوانید در خانه یک کسب و کار پرسود با هزینه اولیه بسیار پایین راه اندازی نمایید.(بعد از مدتی میتوانید کارگاه خود را راه اندازی نمایید)

بعد از گذراندن این دوره میتوانید انواع اکسسوریها  را بسازید  که بسیار پر کاربرد و  پرفروش بوده
بعد از گذراندن این دوره میتوانید انواع قالب های دو بعدی و سه بعدی را در هر اندازی بسازید.برای خرید قالب سیلیکونی به دسته قالب و مولدهای سیلیکونی مراجعه نمایید.
 برای کسانی که از شغل خود راضی نیستند و یا کسب و کاری ندارند. دوره جامع هنرکده نیوشا یک فرصت فوق العاده برای آنها فراهم می کند که چندین حرفه و هنر را یاد بگیرند و از آن کسب درآمد کنند.

چه امتیازی به این مقاله میدهید؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای
دیدگاه‌های نوشته