هنرکده نیوشا

آموزش دکوپاژ

 • آموزش دکوپاژ

  آموزش دکوپاژ

  دکوپاژ یکی از پرطرفدارترین هنرهای پتینه میباشد که با استفاده از وسایل دکوری متنوعی این کار قابل انجام است.در این مقاله با دکوپاژ روی سفال و شیشه و چوب و فلز آشنا میشوید. شما میتوانید با این روش دیوارکوبها و ظروف تزیینی متنوعی رو بسازید و یا عکس عزیزان خود را روی انواع بیس ها ماندگار کنید.

  وسایل موردنیاز

  عکس چاپ شده ( باید روی کاغذ معمولی پرینت لیزری بگیرید)
  بشقاب سفالی
  رنگ اکرولیک سفید
  اسپری کیلر یا وارنیش
  سنباده
  چسب چوب یا چسب DM5

  بیس چوبی

  دکوپاژ | آموزش دکوپاژ | دکوپاژ روی سفال | دکوپاژ روی شیشه | دکوپاژ روی سفال | دکوپاژ روی چوب

  آموزش دکوپاژ روی سفال

  مرحله اول

   

  ابتدا سطح سفال را با سمباده متوسط تمیز میکنیم به طوری که سطح کار بدون گجرد و غبار باشد.بعد با ی دستمال نم دار سطح سفال را تمیز میکنیم و روی سفال را با رنگ سفید رنکامیزی میکنیم به طوری که سطح کار کامل پوشانده شود و چندساعت به سفال فرصت میدهیم تا کامل خشک شود.

  دکوپاژ | دکوپاژ روی چوب | آموزش دکوپاژ

  مرحله دوم

  برای چاپ عکس یا تصویر ابتدا تصویر را به اندازه ی بیس کار پرینت لیزری میگیریم سپس بشقاب را روی کاغذ قرار میدهیم و دور بشقاب را خطکشی میکنیم.حالا کل طرح روی کاغذ را با قلمموی سرتخت با چسب چوب آغشته میکنیم.در دکوپاژ روی چوب باید چاپ حتما لیزری باشد چون در چاپ جوهری رنگها به هم میریزد و کار خراب میشود.

  توجه داشته باشید که موقع چسب زدن قلممورا به یک جهت حرکت دهید و هرگز حرکت رفت و برگشتی را انجام ندهید چون در زیبایی کار بسیار تاثیر دارد.

  بعد از خشک شدن بار دیگر سطح کار را با چسب آغشته میکنیم و این کار را حدود 4 الی 5 بار انجام دهید و حداقل 12 ساعت صبر کنید تا چسب به خوب خشک شود.

  دکوپاژ | دکوپاژ روی چوب | دکوپاژ روی سفال | دکوپاژ روی شیشه

  مرحله سوم

  برای اینکه در این مرحله بتوانید طرح را سالم به سفال منتقل کنید باید انگشتان خود را خیس کرده و پشت کاغذ بکشید که به این کار فیتیله کردن میگویند .در دکوپاژ روی بیس چوبی مرحله ی فیتیله کردن طرح را در آخر کار یعنی زمانی که طرح را روی چوب چسباندیم انجام میدهیم و لازم نیست بقیه مراحل را پیش ببریم.

   

  بعد از فیتیله کردن برای اینکه کاغذ پاره نشود برکنید تا کامل خشک شود و بعد طرح را در اندازه ای که خطکشی کردید دوربری کنید.

  مرحله چهارم

  در این مرحله روی سفال را نیز به طورکامل با چسب چوب آغشته میکنیم و طرح را به سفال میچسبانیم و با کف دست کامل طرح را صاف میکنیم به طوریکه هیچ گونه حباب یا خشی نداشته باشد.

  توجه کنید که در این مرحله حتما گوشه های کاغذ را به خوبی با چسب به سفال بچسبانید تا کار خراب نشود.

  مرحله پنجم

  در این مرحله بعد از چسباندن طرح روی سفال تمام سطح کار را اسپری کیلر میزنیم تا به خوبی طرح تثبیت شود.میتوانید برای تثبیت از وارنیش هم استفاده کنید.

  دکوپاژ | دکوپاژ چوبی | آموزش دکوپاژ
  دکوپاژ | دکوپاژ روی شیشه | آموزش دکوپاژ

  برای دکوپاژ روی شیشه هم طرح مورد نظر را به صورت وارونه در پشت کار قرار میدهیم و با چسب چوب پشت کار را کامل چسب میزنیم بعد از خشک شدن با رنگ دلخواه و طرح مورد نظر رنگامیزی را انجام میدهیم. 

  این پست رو دوست داشتید؟! به دوستان خود مار را معرفی کنید

  به اشتراک گذاری در واتساپ
  به اشتراک گذاری در تلگرام
  نیوشا کریمی
  نیوشا کریمی

  نویسنده ارشد هنرکده نیوشا

  دوره جامع آموزش ساخت قالب های سیلیکونی و ساخت لوازم تزئینی با پودر سنگ هنری ترک

  بعد از گذراندن این دوره می توانید انواع لوازم تزئینی بسیار  زیبا را بسازید( مانند جا کلیدی ، دیوارکوب، تابلو های دکوراتیو، انواع استند، انواع گیفت و غیره…)

   میتوانید در خانه یک کسب و کار پرسود با هزینه اولیه بسیار پایین راه اندازی نمایید.(بعد از مدتی میتوانید کارگاه خود را راه اندازی نمایید)

  بعد از گذراندن این دوره میتوانید انواع اکسسوریها  را بسازید  که بسیار پر کاربرد و  پرفروش بوده
  بعد از گذراندن این دوره میتوانید انواع قالب های دو بعدی و سه بعدی را در هر اندازی بسازید.برای خرید قالب و مولدهای سیلیکونی به دسته قالب و مولدهای سیلیکونی مراجعه نمایید.
   برای کسانی که از شغل خود راضی نیستند و یا کسب و کاری ندارند. دوره جامع هنرکده نیوشا یک فرصت فوق العاده برای آنها فراهم می کند که چندین حرفه و هنر را یاد بگیرند و از آن کسب درآمد کنند.

  چه امتیازی به این مقاله میدهید؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  دیدگاه‌های نوشته